Система внутрішнього забезпечення якості освіти
Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:
Система внутрішнього забезпечення якості складається з наступних компонентів:
- кадрове забезпечення освітньої діяльності;
- навчально -методичне забезпечення освітньої діяльності;
- матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
- якість проведення навчальних занять;
- моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей);
- оновлення методичної бази освітньої діяльності;
- контроль за виконанням навчальних планів,якістю знань, уміння й навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення;
- моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
- створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.
Кадрове забезпечення освітньої діяльності
У школі працю 28 педагогічних працівника. Більшість учителів школи, а саме.- 26 осіб (92%) — спеціалісти з вищою освітою. За віком переважають учителі від 31до 40 років — 11 осіб (39%), а за стажем переважають вчителі, які мають педагогічний стаж роботи понад 20 років – 11 осіб (39%). Адміністрація школи надає кожному вчителю можливість удосконалювати свою фахову майстерність на курсах підвищення кваліфікації й успішно проходити атестацію.
Кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» мають 6 учителів, І категорію - 12 учителів, «спеціаліст ІІ категорії» - 5 учителів, «спеціаліст» - 3 учителів, звання «старший учитель» - 1 учитель.
У навчальному закладі із загальної кількості педагогічних працівників працюють: один директор, 2 заступника з НВР, 1 педагоги-організатори, практичний психолог, соціальний педагог, 1 бібліотекарі.
Оновлення методичної бази освітньої діяльності
Тенденції розвитку освіти в Україні зумовили освітній системі, заміну старих шаблонних освітніх моделей новими, нестандартними, творчими, прогресивними і водночас дієвими та адаптованими до сьогодення.
За умов практичної реалізації завдань Державної національної програми «Освіта(Україна XXI століття)» нагальним є завдання адаптувати педагогів до освітніх вимог. Важливу роль у забезпеченні реформування освіти відіграє модернізація науково-методичної роботи в освітньому закладі через упровадження сучасних навчально-виховних, управлінських технологій, стимулювання професійного зростання кадрів, підвищення їхньої професійної майстерності, зокрема: через ефективне застосування дієвих форм і методів навчання дорослих, систем комп’ютерного навчання та інформаційної взаємодії.
Структура чинної методичної роботи передбачає взаємопов’язані елементи, що відповідають меті й завданням, які стоять перед педагогічним колективом навчального закладу та втілюються у різних формах, методах і засобах.
Хрестоматійним став вислів К.Д.Ушинського про те, що «вчитель як фахівець живе доти, доки вчиться».
Методична робота в навчальному закладі планується і проводиться на діагностичній основі, що сприяє виявленню проблем конкретного вчителя, прогалин у певних уміннях і навичках педагогічної майстерності, встановленню загальної картини (з яких питань учителі найбільше потребують методичної допомоги).
Методичне забезпечення навчального процесу передбачає широкий набір видів, форм і змісту діяльності.
Плануючи методичну роботу з педагогами, реалізуємо традиційні (колективні та індивідуальні) та нетрадиційні форми її організації – залежно від поставленої мети й завдань.
Колективні форми методичної роботи використовуємо з метою вироблення єдиного підходу до розв’язання певних проблем, аналізу результатів колективної діяльності, обговорення актуальних питань організації навчально-виховного процесу, вивчення і поширення найкращого педагогічного досвіду, науково-технічної та педагогічної інформації.
Згідно структури методичної роботи в навчальному закладі діють такі колективні форми:
- Педагогічна рада;
- Методичні об’єднання;
- Педагогічні семінари;
- Методична рада;
- Методичні декади;
- Педагогічні виставки;
- Засідання творчих майстерень педагогів;
- Конкурси тощо.
Індивідуальні форми методичної роботи використовуються для задоволення особистих потреб і конкретних запитів педагогічних працівників, їх вибір залежить від рівна освіти, професійної компетентності, індивідуальних можливостей та професійних характеристик педагогічних працівників.
Індивідуальні форми методичної роботи:
- Самоосвіта;
- Стажування;
- Консультації;
- Самоаналіз уроку;
- Взаємовідвідування уроків;
- Проведення відкритих уроків;
- Атестація;
- Презентація;
- Розробка методичних рекомендацій;
- Обмін досвідом тощо.
У навчальному закладі поряд традиційними використовуємо нетрадиційні форми організації методичної роботи: ярмарок педагогічних ідей, фестивалі педагогічних ідей і знахідок у рамках тижня атестації, виставка творчих доробок, тренінги тощо.
Правильно спланована модель методичної діяльності:
- Допомагає ознайомити педагогів з досягненнями педагогічної науки, найкращими надбаннями педагогів-новаторів;
- Спонукає до особистої творчості, обміну досвідом, публікації у фахових виданнях та педагогічній пресі;
- Розвиває творчий потенціал педагога, надихає його до самоствердження, самовдосконалення;
Творчі здібності вчителів можна розвивати лише тоді, коли сама методична робота буде творчою.
Пріоритетними напрямами методичної роботи у 2018-2019 навчальному році вважати:
- Подальшу модернізацію освіти через впровадження особистісно освітніх технологій;
- Збереження та розвиток творчого потенціалу колективу;
- Вироблення інноваційного стилю діяльності;
- Систематичне підвищення педагогічної майстерності, методичного і наукового рівня кожного вчителя;
- Функціонування методичного об’єднання в окрузі, ОЗЗСО …
У діяльності методичних об’єднань, як шкільних так і окружних, практикувати такі форми роботи:
- Практичні заняття;
- Творчий звіт – педагогічний ярмарок у рамках атестації;
- Моделювання уроків;
- Ділові ігри;
- Майстер-класи;
- Обмін досвідом;
- Семінари-практикуми.
Методичній раді ЗЗСО здійснювати методичний супровід упровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти;
- Сприяти пошуку та використанню в навчально-виховному процесі сучасних організаційних форм, методів, прийомів навчання й виховання учнівської молоді, нових освітніх технологій;
- Вивчати,узагальнювати, поширювати передовий педагогічний досвід педагогів ЗЗСО з метою впровадження його у практику роботи вчителів;
- Стимулювати ініціативу та активізувати творчість членів педагогічного колективу до науково-дослідницької, експериментальної та творчої діяльності, спрямованої на вдосконалення, оновлення й розвиток навчально-виховного процесу в ЗЗСО.
Контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення
Згідно плану роботи школи в кінці навчального року проведено контроль за виконанням навчальних планів, програм, проведенням підсумкового оцінювання (в тому числі семестрового, річного).
В ході перевірки особлива увага зверталась на проведення необхідної кількості лабораторних, практичних та контрольних робіт з предметів природничо-математичного циклу, усіх видів перевірки знань, умінь і навичок учнів з української та іноземної мови, української та світової літератури, також уроків позакласного читання, уроків розвитку зв'язного мовлення, літератури рідного краю з читання та української літератури, уроків додаткового та виразного читання із світової літератури.
В ході перевірки класних журналів контролювались також відповідність кількості проведених уроків вимогам навчальних програм, об'єктивність семестрового та річного оцінювання.
Зокрема, з української мови і літератури (вч. Ковальчук Л.С., Дроздик JLA., Сатпаєва М.О.), світової літератури ( вч. Ковальчук В.П., Сатпаєва М.О.) виконується програма з розвитку мовлення, проводяться бесіди з позакласного читання, кількість контрольних перевірок є нормативною.
З англійської мови (вч. Губарик Т.В., Матейчик Н.Ф.) проведений контроль навичок читання, аудіювання, письма, говоріння на 4-х окремих уроках в кінці семестру в 2-11 класах.
З математики в 3-4 класах ( вч. Капець Р.І., Гриневич А.В.) проведено не менше ніж по 4 контрольні роботи в кожному семестрі.
В 5-11 класах контрольні роботи з математики проводились після вивчення тем та підтем (8-12 уроків). На вивчення кожної з тем відводилась необхідна кількість годин згідно з вимогами програми та з урахуванням складності теми і рівня навчальних досягнень учнів.
З фізики, хімії, біології, географії проведені практичні, лабораторні роботи у необхідній кількості. З біології проведено по одній письмовій контрольній роботі в семестр, з хімії - по 2 контрольних роботи.
Виконана програма викладання історії, правознавства, суспільствознавства, трудового навчання, образотворчого мистецтва, музики, фізичної культури.
Наприкінці навчального року (квітень-травень) дирекцією школи було проведено діагностику стану реалізації варіативного освітнього компонента школи. Зокрема, за допомогою анкетування, опитування та бесід визначали рівень задоволення курсами варіативного освітнього компонента самими учнями та їх батьками (за 12-бальною шкалою), замовлення на освітній компонент у наступному навчальному році.
Проте поряд з цим у виконанні навчальних програм є ряд недолікі окремі упущення в роботі вчителів є у своєчасному виставленні балів контрольні роботи, за ведення зошитів, словників, тощо.
Адмінстрацією навчального закладу постійно здійснюється контроль за виконанням планів, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробляються рекомендації щодо їх покращення.
Відповідно до річного плану здійснення внутрішнього контролю в 2018/2019 навчальному році буде вивчатися питання стану викладання таких предметів: іноземна мова, зарубіжної літератури, трудового навчання, музичного мистецтва, історії, інформатики.
З метою визначення якості навчальних досягнень учнів та сприяння підвищенню якості освіти в ліцеї проводитимуться моніторингові дослідження.
Напрями дослідження |
Показники, що відстежуються |
Інструментарій |
Термін проведення |
Успішність навчання |
Вивчення рівня навчальних досягнень за результатами семестрового та річного оцінювання |
Звіти |
Січень Червень 2019 |
Психологічний стан та збереження здоров’я |
Фізичний розвиток учнів |
Анкети |
Лютий-березень 2019 рік |
Очікувані результати здобувачів освіти
Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати учитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.
Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване наформування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях.
Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості перевіряти його на практиці й встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.
Моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти
Психолого–педагогічний супровід навчально-виховного процесу здійснюється на основі річного плану роботи за основними видами діяльності: діагностика, корекція, реабілітація, профілактика, прогностика.
Діагностична робота спрямована на одержання необхідної інформації щодо особистості окремого учня, особливостей первинного колективу та референтих груп учнів із метою виявлення найбільш оптимальних шляхів оптимізації навчально-виховного процесу в ЗЗСО, включає в себе соціально-психологічні та соціально-педагогічні дослідження, моніторинги в школі серед дітей, діагностичні дослідження серед батьків та педпрацівників.
Досліджується рівень соціально – психологічної адаптації учнів 1-их класів до навчання в школі та рівень адаптації п’ятикласників до нових умов навчання. Результати даних досліджень були систематизуються, представляються дирекції ЗЗСО.
Особлива увага приділяється діагностиці інтересів та схильностей учнів 9-х класів. Робота спрямована на надання психологічної допомоги старшокласникам у професійному самовизначенні та побудові ними життєвих перспектив, особливо з опорою на рівень сформованості життєвих компетенцій.
Вивчається проблема жорстокості, проявів насильства в учнівському середовищі та стану вживання учнівською молоддю наркотичних речовин, алкоголю, тютюну.
Корекційно-відновлювальна робота проводиться в формі індивідуальних та групових занять за запитом класних керівників, батьків, адміністрації та за результатами психодіагностичних досліджень з учнями. Індивідуальна робота з школярами здійснюється з метою розвитку когнітивної сфери та подолання негативних проявів у спілкуванні, зниження рівня тривожності.
Групові, корекційні та розвивальні заняття проводяться з учнями початкової, середньої та старшої ланок школи направлені на формування соціальних і комунікативних умінь, необхідних для встановлення міжособистісних відношень з однолітками і відповідних рольових стосунків з вчителями; розвитку у дітей когнітивних умінь і здібностей, необхідних для успішного навчання в школі; стійкої самооцінки та низького рівня шкільної тривожності; формування свідомої поведінки; розвиток обдарованості; знайомство зі світом професій.
Консультативна робота, яка проводиться у ЗЗСО включає в себе консультації педагогічних працівників, батьків, та учнів.
Просвітницька робота з батьками, учнями, вчителями проводиться у формі ділових ігор, занять з елементами тренінгу, психологічних вернісажів, презентаційних меседжів.
Педагоги ЗЗСО є активними учасниками психологічних семінарів, психолого-медико-педагогічних консиліумів.
Найбільша увага здобувачів освіти, педагогів та батьків звертається на вплив інформаційних технологій на психічне здоров’я учнів, профілактику дитячого суїциду, причини виникнення дитячої агресивності, готовність старшокласників до проходження ЗНО та ДПА, виховання культури поведінки у дітей, розв’язання конфліктних ситуацій у сім’ї, профілактику шкільного булінгу.
Створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників
(підвищення кваліфікації на 2018/2019 н.р.)
Дирекція навчального закладу постійно працює над підвищенням фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників, стимулює, заохочує творчих педагогів за пошук власних оригінальних підходів до вирішення проблем, удосконалення змісту навчально-виховного процесу.
Важливим фактором активізації інтелектуального потенціалу є взаємозбагачення педагогів у процесі навчання. А тому серед форм роботи переважають методи активного навчання дорослих, які дають можливість кожному розкрити свій творчий потенціал, виявити й оцінити свої можливості, активно співпрацювати з колегами. Завдяки фаховій майстерності педагогів в НЗ проводяться шкільні, окружні, районні, творчі звіти, обмін досвідом.
Щороку проводиться районний семінар для молодих спеціалістів, до участі в якому залучаються вчителі всіх предметних методичних об’єднань.
У 2017-2018 навчальному році на базі НЗ було проведено:
Так, у минулому навчальному році на високому науково-методичному рівні пройшли засідання вчителів здоров’язберігаючих дисциплін та вчителів математики, фізики Седлищенського освітнього округу, які проходили на базі нашої школи. Досвідом своєї роботи з колегами поділився В.П.Капець, провівши урок фізичної культури у 7 класі та позакласний захід. Творчими й нестандартними, з використанням ІКТ були урок математики у 6 класі (вч. Ковальчук А.М.) та позакласний захід з фізики у 8 класі (вч. Кузьмич П.П.).
У рамках районного науково-практичного семінару «Розвиток інтелектуально-творчого потенціалу особистості в умовах інноваційного освітнього середовища» презентували досвід своєї роботи вчителі української мови та літератури Дроздик Л.А., Ковальчук Л.С. Педагоги району відвідали урок української мови у 5 класі та урок української літератури у 6 класі. А також взяли участь у майстер-класах, які провели Любов Андріївна та Людмила Степанівна. Учасники семінару дали високу оцінку відвіданим урокам та методичним заходам.
Робота методичного об’єднання вчителів початкових класів була спрямована на реалізацію змісту завдань Державного стандарту початкової освіти. На засіданнях багато уваги приділялось вивченню нових педагогічних технологій, використання ІКТ як на уроках, так і в позакласній роботі. Інтегрований показовий урок літературне читання і трудове навчання у 4 класі провела Капець Р.І. , Михальчук Н.С., класовод 2 класу, запросила своїх колег на урок природознавства з використанням ІКТ. Протягом навчального року вчителі початкових класів провели ряд виховних заходів, використовуючи сучасні інноваційні технології.
У школі створено умови для ефективного підвищення майстерності вчителів як складової частини цілісної методичної роботи. Підвищенню професійної компетентності педагогів сприяє проведення предметних тижнів, які щороку проводяться в школі. Їх мета – розвиток пізнавальної та творчої активності учнів. Цікавими були тижні фізичної культури, математики, української мови та літератури.
Самоосвіта – одна із складових неперервної освіти педагога. Створення власної системи навчання є однією з форм самореалізації вчителя. Виявлення, вивчення, узагальнення й розповсюдження перспективного педагогічного досвіду є одним із напрямів методичної роботи. Упродовж 2017-2018 н. р. вивчено та узагальнено досвід роботи Ковальчук Л.С., вчителя української мови та літератури, з теми «Сучасні педагогічні технології навчання української мови та літератури».
Результатом інноваційної освітньої діяльності стала участь вчителів школи у виставці матеріалів «Творчі сходинки педагогів Волині». Свої методичні доробки представили Ковальчук В.П., заступник директора з навчально-виховної роботи, Ковальчук А.М., вчитель математики, Ковальчук Л.С., вчитель української мови та літератури, Капець В.П., вчитель фізичної культури, який виборов друге місце та був нагороджений грамотою відділу освіти, молоді та спорту Любешівської РДА,
Професійна підготовка вчителя не закінчується у стінах навчального закладу. Вона продовжується протягом усієї педагогічної діяльності.
Щороку педагогічні працівники проходять курси підвищення кваліфікації при ВІППО згідно перспективного плану, онлайн-курси, на порталі «Превентивна освіта», є слухачами вебінарів, які організовує видавнича група «Основа», учасниками майстер-класів, психолого-педагогічних семінарів, семінарів-практикумів, кращі свої напрацювання пропагують через фахові періодичні видання, виставку власних доробок на «Творчі сходинки педагогів Волині» тощо.
Таким чином педагоги ЗЗСО «Березичівський ліцей» долучаються до творчої діяльності, мають змогу бути обізнаними із сучасними технологіями навчання, що сприяє підвищення їхньої фахової майстерності. Окремі вчителі навчального закладу мають ряд сертифікатів, які засвідчують їхнє право надавати якісні освітні послуги. Наявність сертифікатів дає можливість формувати ключові компетентності в здобувачів освіти, використовувати між предметні зв’язки, інтерактивні форми і методи навчання – дослідницькі, інформаційні, мистецькі проекти, сюжетно-рольові ігри, інсценізації, моделювання, ситуаційні вправи, екскурсії тощо.
№ з/п |
Прізвище, ім'я, по батькові вчителя |
Предмет, який викладає |
Місце проведення курсів |
1 |
Капець В.П. |
Фізична культура |
ВІППО |
2 |
Сатпаєва М.О. |
Українська мова та література |
ВІППО |
3 |
Марчик М.В. |
Захист Вітчизни |
ВІППО |
4 |
Пасевич Л.В. |
Основи здоровꞌя |
ВІППО |
5 |
Гриневич А.В. |
Початкові класи |
ВІППО |
6 |
Струк Н.А. |
Педагог-організатор |
ВІППО |
7 |
Михальчук Н.С. |
Обслуговуюча праця |
ВІППО |
8 |
Матейчик Н.Ф. |
Музичне мистецтво |
ВІППО |
9 |
Котик С.М. |
Історія |
ВІППО |